Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok

Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok

Hugrabugos trójai folyó

2020. március 08. - Timár_Krisztina

Két év késéssel ugyan, de az én életembe is belépett a világ legnagyobb hugrabugosa, Newt Scamander, azaz Göthe Salmander.* Akinek a magyar vezetéknevét ezúttal elszúrta a fordító, de szegény ebben véletlenül se hibás. Honnan a francból tudhatta volna tizenhét évvel ezelőtt, hogy a szereplőnek semmi…

Tovább

A személytelen hatalmak játéka és a kisember halála (Szvetlana Alekszijevics: Fiúk cinkkoporsóban)

Ezért az egy könyvéért is megérdemelte volna Alekszijevics a Nobelt.Jófajta dokumentumregény egy mocskos háborúról. Nemcsak a dokumentarista jellegnek, de a regényírás követelményeinek is megfelel, annak ellenére – vagy inkább fura módon pont azért, mert olyan keveset ír bele a szerző.Nem hiszem,…

Tovább

Egyik ámulatból a másikba estem (Steven Pressfield: Az afgán hadjárat)

Informatív, hadtörténészi alapossággal megírt szöveg, izgalmas, fordulatos cselekménnyel, pont a megfelelő mértékig kidolgozott szereplőkkel, pergő párbeszédekkel, el nem avuló mondanivalóval. Tényleg annyira ügyesen van összerakva a könyv, hogy egyik ámulatból a másikba estem olvasás közben. Ebben…

Tovább

Egyszerre egzotikus és ismerős (Asszony-unokája)

Jó kis klasszikus meseválogatás, gyerekeknek és felnőtteknek szóló szövegekből egyaránt. Igen gazdag a manysi (vogul) nép hagyománykincse, sok mindent érdemes tőlük olvasni. Éppen annyira egzotikus helyen laknak (mert Nyugat-Szibéria pont az egzotikusságáról híres), hogy izgalmas legyen a…

Tovább

Klasszikus operák és modern fantasyk közös alapja (Edda)

Történelmi pillanatnak lehetünk tanúi. Életemben először lepontozok egy klasszikust. Ráadásul éppen eposzt. Mielőtt darabjaira hasad az univerzum, elmesélném, minek köszönhető az a hat pont „fel”, és minek az a négy „le”. Mert mindkettőnek pontos, mérhető okai vannak.* A „felfelé” pontozást a…

Tovább

A dob, amelyik egyébként íj. Vagy fordítva.

2018. március 8.  „Az eksztatikus utazás gondolata abban a névben is benne van, amit a tundra jurák sámánjai adnak dobjuknak: íj vagy éneklő íj.”(Mircea Eliade: A samanizmus, 167. oldal) Meseolvasó a homlokára üt, majd örömködik. :) Pár napja vettem sorra a „Jabte Szale gazda fia” című szamojéd…

Tovább

Ez a horror, nem a cenzúrázatlan Grimm-összes (Tundraföldi öreg)

Az igazán kemények szamojéd népmeséket olvasnak. Nem állítom, hogy az összes mesét jaj, de szerettem, de ezek a mesék nem is arra valók, hogy szeressék őket. A kötet pedig mindenképpen kincs (sajnos a könyvtáré, nem az enyém), és még akkor is átsütnek rajta ezek a fura kultúrák, ha – amint az…

Tovább

Mexikó. Félig farsangos, félig böjtös (Laura Esquivel: Szeress Mexikóban!)

Még februárban olvastam, és akkor nem regisztráltam az olvasást, de pontosan emlékszem, mikor történt: nagyböjt első hetében. Onnan tudom, hogy olvasás közben kegyetlenül korgott a gyomrom. :) Gasztroregényről van szó ugyanis, amelyben állandóan, de tényleg állandóan főznek, és a receptek a…

Tovább

Bájos retró ifjúsági sci-fi (Georgij Martinov: Az időspirál)

Pedig annyira akartam szeretni.  Annyira ígéretes a fülszövege, olyan igazi tudományos-fantasztikus regényhez illik, amelyikben időutazás van meg kézirat meg ókori Egyiptom, hát mi kell még? Atlantisszal meg nekem bármit el lehet adni… …na jó, szóval majdnem bármit. Ezt a bájos retró sci-fit…

Tovább

Legendás állatok és megfigyelésük, adult version (Albertus Magnus: Az állatokról)

 Szeretnéd tudni, hogy néz ki – tudományos megfigyelések alapján – az egyszarvú,* mire lehet felhasználni a megaszalt sünszemet, a farkasszuka hátsó lábának karmát vagy a krokodil ürülékét, miért nevezték el királyokról a baziliszkuszt, tényleg megél-e a tűzben a szalamandra, vagy hogy mi a…

Tovább
süti beállítások módosítása